Wyświetlenia 248

Ocena 5.0/5.0

Poczucie własnej wartości... czym jest ten stan psychiczny?

Poczucie własnej wartości.. czym jest ten stan psychiczny??

Chcąc określić to najprościej - poczucie własnej wartości odzwierciedla:

-to, co sami o sobie myślimy,

-oraz to, jak oceniamy samych siebie. 

 

Umiarkowanie wysoki - lub przynajmniej niezaniżony - poziom poczucia własnej wartości jest bardzo istotny z punktu widzenia naszego dobrostanu, codziennego samopoczucia, motywacji oraz budowania zdrowych, przynoszących radość i satysfakcję relacji z innymi ludźmi.

Jak zatem budować postrzeganą własną skuteczność i poczuć się lepiej?

- Poznaj siebie! Zastanów się, co lubisz, o czym marzysz, co jest dla Ciebie ważne. Pomyśl o sytuacjach, kiedy czujesz się dobrze i komfortowo. Osoby o niskim poczuciu wartości często mają małą wiedzę na swój temat. Wiedząc o sobie więcej jesteś w stanie lepiej pracować nad tym, by dostarczyć sobie tego, co w danej chwili najbardziej potrzebujesz.

-Nie generalizuj! To częsta pułapka, w którą wpadają osoby o niskiej samoocenie. Nie używaj słów: "nigdy", "zawsze" - nie sprzyjają one komunikacji ani z innymi, ani z sobą samym. 

-Zmień perspektywę! Zamiast traktować porażki jako najgorsze, co mogło się wydarzyć, zadaj sobie pytanie, czego nauczyło Cię to wydarzenie, czego dowiedziałeś/aś się o sobie samym dzięki tej sytuacji. 

-Zapisuj swoje osiągnięcia i sukcesy! Zobacz, ile już osiągnąłeś. Ciesz się z małych kroków i nagradzaj się za nie :)

Jeśli borykasz się z bardzo zaniżoną samooceną, utrudniającą codzienne funkcjonowanie lub nawiązywanie zdrowych relacji, zwróć się po pomoc do specjalisty, który pomoże Ci odkryć i pokonać głębiej leżące przyczyny niskiej samooceny.

Zostaw ocene:

Ocena: 5.0/5 (24 glos(-ów))