Wyświetlenia 505

Ocena 5.0/5.0

Pierwsza sesja - czego się spodziewać?

Pierwsze spotkanie z psychoterapeutą nieraz budzi niepokój lub obawy. W związku ze zbliżającym się terminem wizyty mogą pojawić się lęk oraz wątpliwości związane z nową sytuacją, w jakiej się znajdziemy. W poniższym artykule mamy nadzieję odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania i poprzez przybliżenie realiów pierwszego spotkania z psychologiem/psychoterapeutą postaramy się zminimalizować te obawy, które nierzadko blokują przed podjęciem tego kroku ku lepszemu życiu. 

Jak wygląda pierwsza sesja?  

Standardowo sesja trwa około 50 minut. W zależności od nurtu, w jakim pracuje wybrany przez Ciebie specjalista, spotkania odbywają się w częstotliwości od jednego do kilku razy w tygodniu. Pierwsze sesje mają na celu wzajemne poznanie się, a także ustalenie pewnych formalności. Podczas spotkania ustalony zostaje czas spotkań, ich regularność, a także kontrakt obejmujący zasady, których będziecie wraz z terapeutą w trakcie spotkań przestrzegać. Jest to Twój czas, w trakcie którego możesz po prostu powiedzieć dlaczego przychodzisz i jakie trudności towarzyszą Ci obecnie w codziennym funkcjonowaniu. Następnie wspólnie ustalacie wstępny plan Twojej terapii i ewentualnego leczenia.

Może się zdarzyć też tak, że specjalista po zapoznaniu się z Twoją historią - ze względu na brak kompetencji lub doświadczenia w danym obszarze - skieruje Cię do innego specjalisty i nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Takie działanie wynika z chęci udzielenia najskuteczniejszej formy pomocy, dopasowanej na miarę potrzeb i oczekiwań Pacjenta/Klienta. 

 

O co może pytać psychoterapeuta?  

Osoby wybierające się pierwszy raz na terapię zwykle zastanawiają się, o co mogą zostać zapytane  podczas wizyty u specjalisty. Jedną z kwestii, o którą na pewno zapyta Cię terapeuta jest powód  Twojej wizyty; przyczyny, dla których chciał(a)byś podjąć się tego rodzaju formy leczenia. Co  skłoniło Cię do przyjścia na sesję? Czy miał na to wpływ konkretny moment lub wydarzenie?  Dlaczego chciał(a)byś podjąć leczenie? Psychoterapeuta będzie chciał uzyskać jak najwięcej  informacji, aby jak najlepiej Cię poznać. Przygotuj się na to, że niektóre pytania mogą dotyczyć intymnych bądź wręcz wstydliwych aspektów Twojego życia. Pamiętaj jednak, że specjalista będzie  wiedział dokładnie tyle, ile zdecydujesz mu się wyjawić, kiedy będziesz gotowy/a. Czym się zajmujesz? Jak wygląda Twoja sytuacja rodzinna i materialna? Czy cierpisz na jakieś choroby? To  tylko przykłady pytań, które mogą paść podczas pierwszego spotkania. Zastanów się również, czego  oczekujesz od terapii i osoby terapeuty. Czy masz jakieś cele, które chciał(a)byś osiągnąć? Czego  oczekujesz od życia? Gdzie widzisz siebie za kilka lat? 

 

O co Ty możesz zapytać terapeutę?  

Zarówno przed rozpoczęciem psychoterapii, jak i w jej trakcie, mogą pojawiać się pytania związane z osobą terapeuty. Wybierając specjalistę lub poznając go podczas pierwszej wizyty, warto dowiedzieć się o nim kilku podstawowych informacji. Na co zwrócić uwagę lub o co pytać? 

Po pierwsze – kwalifikacje. Dowiedz się, jakie studia ukończył wybrany przez Ciebie terapeuta oraz czy poddaje swoją pracę regularnej superwizji. 

Po drugie – zapytaj o doświadczenie. Zorientuj się, czy miał już doczynienia z problemami podobnymi do Twoich. Możesz także dopytać się o ukończone staże i praktyki. Zainteresuj się nurtem, w którym pracuje specjalista. Poznaj metody leczenia i psychoterapii, a następnie zastanów się, czy taka forma pomocy Ci odpowiada. Podczas pierwszych spotkań zwróć też uwagę na jak czujesz się w obecności terapeuty. 

Czy wzbudza w Tobie zaufanie? Czy słucha Cię aktywnie i uważnie?

Czy zachowuje sięprofesjonalnie? Czy traktuje Cię z szacunkiem? Czy daje przestrzeń Tobie i Twoim emocjom?

Czy sprawia wrażenie osoby szczerej i autentycznej? 

 

Pamiętaj!  

W każdym momencie będziesz mógł/a przerwać lub zakończyć sesję, a terapeuta Cię nie ocenia i zgodnie z kodeksem etyki zawodowej obowiązuje go poufność.  Bądź autentyczny i nie bój się mówić otwarcie o swoich potrzebach i troskach. To przestrzeń, gdzie nie musisz udawać.  I nic tu nie wydarzy się bez Twojej świadomej zgody.

Zostaw ocene:

Ocena: 5.0/5 (21 glos(-ów))