Wyświetlenia 10
Ocena 0/5.0
O co może zapytać specjalista ds. zdrowia psychicznego na sesji?
Pierwsza sesja terapeutyczna może wiązać się z dużym niepokojem i lękiem. Wyruszasz w nową podróż, dzieląc się swoimi najskrytszymi myślami i uczuciami z zupełnie obcą osobą. Chcemy, abyś był jak najlepiej przygotowany do pierwszej wizyty u terapeuty, dlatego zebraliśmy najczęściej zadawane pytania podczas sesji. Oto one:
Co skłoniło Cię do podjęcia terapii?
Takie pytanie jest dobrym sposobem na rozpoczęcie pierwszej sesji terapeutycznej. Ludzie chodzą na terapię z różnych powodów. Zostaniesz poproszony o wyjaśnienie, dlaczego szukasz pomocy terapeutycznej, aby dać specjaliście wyobrażenie o Twoich celach. Odpowiedź może zapewnić wgląd w główne problemy, przed którymi stoisz i pomóc terapeucie w rozpoczęciu tworzenia planu leczenia.
Inne warianty tego pytania to:
-
Co cię tu dzisiaj sprowadza?
-
Dlaczego szukasz terapii w tym momencie?
-
Co skłoniło cię do szukania terapii właśnie teraz?
Czego oczekujesz od terapii?
Jest to pytanie, które pozwala ocenić terapeucie postrzeganie przez nas korzyści, jakie może przynieść proces terapii.
Daje głębszy wgląd w to, co chcemy osiągnąć w ramach terapii. Warto wypowiadać się w sposób konkretny i unikać ogólników. Dzięki szczegółowej odpowiedzi umożliwimy terapeucie zaplanować plan działania.
Może się zdarzyć, że nie jesteśmy pewni odpowiedzi i wówczas pozwólmy sobie na zgłębianie tej kwestii na dalszych sesjach. Pamiętaj, że to zupełnie normalne jeśli nasze cele zmienią się w trakcie terapii.
Jak sobie radzisz z problemem, który Cię tu sprowadził?
Istnieje powszechne błędne przekonanie na temat roli terapeutów. Ci specjaliści nie są po to, aby udzielać porad i mówić, jak się czuć lub zachowywać. Ich zadaniem jest pomóc Ci stać się bardziej świadomym siebie, osiągnąć swoje cele i zastanowić się nad najlepszymi dla Ciebie wyborami.
Są również przeszkoleni, aby pomóc Ci ustalić, czy Twoje objawy są spowodowane problemem na podłożu psychicznym, i mogą zalecić leczenie, jeśli to konieczne.
Dlatego warto podzielić się ze swoim terapeutą problemem, który nas trapi. Odpowiedź uzupełnijmy metodami, jakich używamy do radzenia sobie z trudnymi sytuacjami.
Czy byłeś wcześniej na terapii?
Wcześniejsze doświadczenia terapeutyczne niosą przydatną wiedzę, którą można wykorzystać w teraźniejszości.
To pytanie może pomóc terapeucie zrozumieć, czego oczekujesz od terapii. Niektórzy ludzie, którzy idą na terapię, chcą nauczyć się namacalnych umiejętności radzenia sobie, podczas gdy inni mogą po prostu szukać bezpiecznej przestrzeni z kimś, kto ich wysłucha i wesprze.
Niezależnie od powodów, dla których szukasz terapii, nie musisz się ich wstydzić. Wizyta u specjalisty to czas dla Ciebie i masz prawo wykorzystać go tak jak chcesz.
Jakie są Twoje relacje z rodziną?
Dzięki temu terapeuci mogą dowiedzieć się wielu informacji o Tobie i Twoim pochodzeniu. Wiedza o tym, jak członkowie rodziny traktują się nawzajem, może dostarczyć ważnych wskazówek o tym, jak radzimy sobie z konfliktami i jaka jest nasza rola w systemie rodzinnym.
To pytanie może ujawnić bolesne wspomnienia lub traumę. Ale nie musisz rozwiązywać tych problemów, jeśli nie chcesz tego robić na pierwszym spotkaniu.
Czy masz myśli samobójcze?
Istnieje tylko kilka wyjątków od poufności w terapii, a krzywda wyrządzona sobie lub innym jest jednym z nich.
Jeśli masz myśli samobójcze, szczerość i otwartość to najlepsze sposoby na uzyskanie pomocy. Terapeuta opracuje z Tobą plan i spróbuje dowiedzieć się, czy potrzebne są dodatkowe środki, które należy podjąć, żeby zapewnić Ci (i Twoim bliskim jeśli jest taka potrzeba) bezpieczeństwo.
Jak bardzo czujesz się związany z ludźmi w swoim życiu?
Terapeuci zadają to pytanie, ponieważ systemy wsparcia zwiększają pozytywne zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie. W rzeczywistości badania sugerują, że posiadanie wspierających ludzi w Twoim życiu wiąże się również z mniejszą szansą na samobójstwo i szybszym powrotem do zdrowia.
Inne pytania, które często zadają terapeuci
Poniżej znajduje się reszta popularnych pytań, których możesz spodziewać się na pierwszej sesji terapeutycznej:
-
Jak się czujesz z danym problemem?
-
Co Twoim zdaniem przybliży Cię do rozwiązania problemu?
-
Jak ten problem wpływa na Twoje życie?
-
Jaka jest najbardziej pamiętna chwila z Twojego dzieciństwa?
-
Jakie trzy kroki możesz podjąć, aby zmienić swoją sytuację na lepszą?
-
Jakie aspekty życia uważasz za łatwe do zarządzania?
-
Z jakimi rzeczami trudno Ci sobie poradzić?
-
Jak myślisz, czym charakteryzuje się dobre życie?
-
Jakim człowiekiem chcesz być?
-
Jaki jest Twój główny cel w życiu?
-
Gdybyś mógł spędzać czas w dowolny sposób, na czym skupiłbyś swoją uwagę?
-
Jakie negatywne wzorce myślowe u siebie zauważyłeś?
-
Jak zdefiniować szczęśliwe życie?
-
Jakie są rzeczy, które sprawiają Ci przyjemność w życiu?
-
Jakich uczuć doświadczasz najczęściej w ciągu dnia?
-
Jak myślisz, jakie są Twoje główne mocne strony?
-
Jakie masz obawy?
-
Za jakie wydarzenia w życiu jesteś najbardziej wdzięczny?
-
Co jest dla Ciebie głównym źródłem motywacji w życiu?
-
Kto jest Twoją inspiracją w życiu?
-
Czego boisz się najbardziej?
-
Jakie sytuacje sprawiają, że czujesz się niekomfortowo?
-
Co jest dla Ciebie najtrudniejsze do wybaczenia innym?
-
Czego najbardziej w życiu żałujesz?
-
Jak reagujesz na losowe sytuacje?
-
Jak reagujesz na nieprzyjemne zdarzenia?
-
Jak podejmujesz decyzje?
-
Jakie są nasze codzienne stresory?
-
Jakie są Twoje priorytety w życiu?
-
Jakich mechanizmów radzenia sobie używasz, aby przezwyciężyć swoje problemy?
-
Jaka jest jedna rzecz, którą chciałbyś w sobie zmienić?
-
Co robisz, aby się zrelaksować?
-
Jakie są Twoje długoterminowe cele w życiu? Dlaczego te cele są ważne?
-
Jakie są Twoje cele krótkoterminowe? Dlaczego te cele są istotne?
-
Jak zmieni się Twoje życie, jeśli osiągniesz te cele?
-
Jakie przeszkody powstrzymują Cię przed osiągnięciem Twoich celów?
-
Czego szukasz u potencjalnego terapeuty?
Inne sposoby przygotowania się do pierwszej sesji
Jeśli chcesz czuć się lepiej przygotowanym do pierwszej sesji, oto kilka innych kwestii, o których warto pamiętać:
Zastanów się, czego oczekujesz od terapeuty
Specjaliści ds. zdrowia psychicznego mają różne style i podejścia do terapii. Pomyśl o tym, jak chcesz, aby przebiegały Twoje sesje. Następnie podziel się tymi informacjami z terapeutą, aby wiedział, jak najefektywniej z Tobą pracować.
Bądź gotów dużo mówić
Podczas pierwszej wizyty jest dużo do omówienia, więc możesz spodziewać się, że znaczną część tej sesji spędzisz na rozmowie, zamiast na słuchaniu.
I pamiętaj, jeśli jest coś, co chcesz, aby Twój terapeuta wiedział, powiedz to. Chociaż ci specjaliści są dobrze wyszkoleni, to nie potrafią czytać w myślach.
To jest okej, jeśli nie jesteś gotowy od razu obnażyć swoją duszę
Chociaż podczas pierwszej wizyty chcesz być tak otwarty i szczery, jak to tylko możliwe, zrozumiałe jest, że możesz potrzebować więcej czasu, zanim zagłębisz się w głęboko osobiste problemy lub traumę z przeszłości.
Terapeuci zdają sobie sprawę, że budowanie opartych na zaufaniu, poczuciu komfortu i bezpieczeństwa relacji może czasem zająć trochę czasu. Mając to na uwadze, nie wahaj się poinformować swojego terapeuty, jeśli nie czujesz się gotowy do rozmowy na określony temat.
Terapia to miejsce, w którym możesz poczuć się wysłuchanym, a nie osądzonym
Terapeuta nigdy nie powinien sprawiać, że czujesz się osądzany lub krytykowany za to, co myślisz, czujesz, robisz lub przez co przechodzisz. Obecność tej osoby powinna Cię uspokajać, a nie sprawiać, że chcesz się zamknąć w sobie.
Ważne jest, aby zwracać uwagę na to, jak się czujesz, gdy jesteś w pokoju z terapeutą. Czy czujesz się komfortowo, otwierając się przed tą osobą bez strachu przed oceną? Czy uważasz, że jej styl terapeutyczny pasuje do Twojej osobowości i stylu życia?
Jeśli nie pasujecie do siebie, to też jest w porządku. Znalezienie odpowiedniego terapeuty może zająć trochę czasu.
Zrób listę pytań, które masz do swojego terapeuty
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o filozofii terapeuty, jego wykształceniu i referencjach lub długości, kosztowi i częstotliwości sesji, pierwsza wizyta to świetny czas, aby uzyskać te informacje.
Możesz poczuć się gorzej, zanim poczujesz się lepiej
Terapia nie jest szybkim rozwiązaniem. Proces terapeutyczny wymaga czasu, więc bądź cierpliwy – wielu problemów nie da się rozwiązać w ciągu jednej lub dwóch sesji.
Terapia może zdjąć pokrywę i odkryć pewne myśli i uczucia, które do tej pory były tłumione, a to może spowodować tymczasowe pogorszenie niektórych objawów. Docelowo w terapii należy nauczyć się skutecznych mechanizmów radzenia sobie, które złagodzą te objawy.
Uzbrój się jednak w cierpliwość i podaruj sobie wyrozumiałość. Terapia to żmudny proces, podczas którego możesz zaliczyć wzloty i upadki. Choć spotkasz się z trudnościami i wyzwaniami, pamiętaj, że to walka o siebie i swoje dobre samopoczucie.
Brak komentarzy