Wyświetlenia 862

Ocena 5.0/5.0

Depresja, zbędny partner codzienności

 

 

 

Niesprzyjający czas w życiu, gorszy moment, brak chęci i pogorszenie nastroju - czy to depresja?

Wiele czynników może wpływać niekorzystnie na samopoczucie, ale skąd wiedzieć czy to jest oznaka choroby czy chwilowa utrata motywacji i poczucia własnej wartości?

 

 

Mimo zwiększania świadomości na temat zdrowia psychicznego okazuje się, że wciąż wielu z nas nie wie, co naprawdę oznacza depresja. Nierzadko też nie jesteśmy w stanie rozpoznać osoby chorującej i nie zdajemy sobie sprawy z tego jak często mamy obok siebie tych, którzy tej pomocy potrzebują lub szczęśliwie już tę pomoc otrzymali i są w trakcie leczenia. 

Nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakie symptomy towarzyszą depresji oraz jak długo mogą się one utrzymywać. Słowo depresja jest często terminem nadużywanym, co raczej nie wynika ze złych intencji, ale z braku świadomości. Nieraz terminem depresji określa się: sezonową chandrę, przygnębienie, poczucie niskiej wartości, momenty stresowych sytuacji którym towarzyszy napięcie i niejednokrotnie brak poczucia kontroli. 

 

Depresja przyjmuje wiele form i występuje w różnym natężeniu, u każdego objawiając się w inny sposób. Jest to stan w którym pojawiają się częste wahania nastrojów. Osobom, które chorują na depresję, negatywny nastrój utrzymuje się dłuższy czas (co najmniej dwa tygodnie). Jako charakterystyczne symptomy choroby wymienia się: brak zdolności przeżywania przyjemności, wycofanie się z życiowych aktywności oraz brak motywacji i chęci do podjęcia działań. W obszarze poznawczym zaobserwować można również dysfunkcje w zakresie uwagi, koncentracji, pamięci. 

To poważna choroba, którą należy leczyć. 

 

Odpowiedni czas na to, żeby zareagować i szukać specjalistycznej pomocy, to moment uświadomienia sobie, że od jakiegoś czasu pogorszył Ci się poziom samopoczucia oraz jakości życia.  Z dnia na dzień nagle towarzyszy niechęć do spotkań z innymi, z którymi dotychczas spędzanie wspólnego czasu sprawiało przyjemność. Wydaje się, że niewiele sensu ma to życie, a wstanie z łóżka coraz więcej kosztuje wysiłku.. Zastanawiasz się, myślisz,  że w sumie nic się nie stało i nie masz pojęcia skąd w Tobie taka zmiana?

 

Kiedy nic Cię nie cieszy, ani rodzina, ani praca, nic Cię nie obchodzi i na nic nie masz siły, a wszystko dzieje się jakby „obok Ciebie” może to być obniżony nastrój i chwilowe zmęczenie, ale gdy te objawy towarzyszą dłużej niż dwa tygodnie, nie zostawaj z tym sam. 

Pozwól sobie pomóc odzyskać radość z życia i zmienić perspektywę myślenia. 

 

 

Specjaliści, którzy mogą Ci pomóc: 

________________________________________

Psycholog, terapeutka EMDR - Izabela Cimoch

Psycholog, psychotraumatolog, terapeutka EMDR, terapeutka par - Monika Kołtuniak

Psycholog, psychoterapeuta psychodynamiczny, terapeuta EMDR - Romuald Korach

Psycholog, psychoterapeutka Gestalt, psychoterapeutka systemowa, psycholog rodzinny - Irina Tumanova

Psycholog - Krystian Sobczyk

Potrzebujesz pomocy w doborze specjalisty i bezpłatnej konsultacji, na której wspólnie zastanowimy się i podejmiemy decyzję o najskuteczniejszej metodzie? 

Wystarczy, że klikając poniżej wypełnisz krótki formularz, a my zadzwonimy do Ciebie w przeciągu 24h.

 

Formularz

 

 

Z misją udzielania pomocy dopasowanej na miarę Twoich potrzeb, jesteśmy tu dla Ciebie. Zespół poradni Krawiec Zdrowia

 

Zostaw ocene:

Ocena: 5.0/5 (40 glos(-ów))